CZYTELNIA - KYNOPARK

Przejdź do treści

CZYTELNIA

Kształtowanie zachowania się psów w okresie szczenięcym Katarzyna Fiszdon Katedra Genetyki i Ogólnej Hodowli Zwierząt Wydziału Nauk o Zwierzętach w Warszawie
Artykuł zamieszczony za zgodą czasopisma  Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej “Życie Weterynaryjne” (http://www.vetpol.org.pl/zyciewet)

"Sygnały uspokajające" - Turid Rugas kliknij "pobierz plik" *.pdf

"W jakim wieku powinno się zacząć pracę ze szczeniakiem" - Hanna Wojciechowska

Prowadzimy program szkoleniowo-konsultacyjny dla szczeniąt już w wieku 8-16 tygodni. W tym wieku nie kładziemy zbyt dużego nacisku na posłuszeństwo, skupiamy się natomiast na rzeczach, które uważamy za ważniejsze dla rozwoju szczeniaka takie jak właściwe przywiązanie bez lęku separacyjnego,, socjalizacja, właściwe przywództwo w grupie, trening FitPaws, budowanie pewności siebie, odczulanie na różne bodźce i podstawową komunikację człowiek-pies i pies-człowiek.

Z mojego doświadczenia wynika, że ​​jeśli masz szczeniaka, który nie jest jeszcze na tyle dorosły, aby zapisać go na formalny program treningu posłuszeństwa, wymienione powyżej kompetencje powinny być głównym celem! Wolałabym mieć  6-cio miesięcznego psa, który jest pewny siebie i dobrze usposobiony niż 6-cio miesięcznego psa, który jest płochliwy i ma niską samoocenę, brak zaufania do świata, ale zna 20 komend. Komend można szybko nauczyć psa w dowolnym czasie a rozwoju osobowości się nigdy nie “nadrobi”.

Praca ze szczeniakiem powinna być w formie zabawy, pozytywna i motywująca. Powinno się unikać  szkoleń korekcyjnych, zawsze kończyć sesje treningowe pozytywnie i w momencie, kiedy szczeniak wykazuje zainteresowanie tym, co próbujesz osiągnąć. Są to pozytywne i łatwe do przyswojenia dla szczeniaka techniki, których używamy, aby budować dobrą motywację, komunikację i zainteresowanie naszego szczeniaka nauką.

Kiedy już mamy dobrze socjalizowanego, pewnego siebie, zmotywowanego szczeniaka bez problemów społecznych zaczynamy szkolenie podstawowe i dalsze aby mieć super przyjaciela, którym możemy cieszyć się do końca życia! A on nami…


„Złota dziesiątka prowadząca do odczulenia dotykowego psa” – Hanna Wojciechowska

Widomym jest, ze pies, który jest nadwrażliwy na dotyk ma również problemy z emocjonalnością. Poniższy program warto włączyć do repertuaru pracy ze szczeniakiem. Korzystny jest również dla psów dorosłych, które mają problemy z emocjami.

Zestaw ćwiczeń zajmuje około 30 sekund, więc wymówka, że nie masz czasu jest nieprawdziwa : )


1.       Dotknij, przytrzymaj i przegłaszcz aż do pazurków lewą łapę. Pochwal i nagródź psa.

2.      Dotknij, przytrzymaj i przegłaszcz aż do pazurków prawą łapę, Pochwal i nagródź psa. 

3.       Dotknij, przytrzymaj i przegłaszcz aż do pazurków prawą tylną łapę. Pochwal i nagródź psa.  

4.       Dotknij, przytrzymaj i przegłaszcz aż do pazurków lewą tylną łapę. Pochwal i nagródź psa.  

5.       Dotknij, przytrzymaj i przegłaszcz lewe ucho, . Pochwal i nagródź psa.  

6.       Dotknij, przytrzymaj i przegłaszcz prawe ucho. Pochwal i nagródź psa.  

7.       Dotknij i przegłaszcz ogon. Pochwal i nagródź psa.   

8.       Dotknij i przegłaszcz kłąb. Pochwal i nagródź psa.  

9.       Dotknij i przegłaszcz pysk. Pochwal i nagródź psa.

10.   Dotknij i przegłaszcz słabiznę. Pochwal i nagródź psa.


Zakończ sesję wesołą zabawą z psem.


Powtarzaj te proste ćwiczenia codziennie do czasu, aż pies będzie je spokojnie przyjmować. Nigdy nie zaczynaj pracy, jeśli Twój pies jest podekscytowany. Dostosuj natężenie ćwiczeń do możliwości psa. Oprócz tego, że stabilizujesz emocjonalność psiaka Wasz weterynarz i groomer pokochają Cię za to : )

          

Tel: 793 66 99 27
Email: info@kynopark.pl      
Wyloguj
Wróć do spisu treści